celine outlet hermes outlet

GÖNÜL YARASI(LOVELORN) OSCAR YOLUNDA


"Gönül Yarası" - "LOVELORN" Oscar Aday Adayı!

"GONUL YARASI" - “LOVELORN” submitted as one of the finalists for Oscar nominations!"Oscar Yolunda Mine Vargı ve bu yolda ki herkese başarı dileklerimi yolluyorum!"

Yönetmen Yavuz Turgul, "Gönül Yarasi" adlı filmiyle "En iyi yabanci film Oscar'ı adaylığına başvurdu. Bu ödülü kazananlar 5 Mart'ta açıklanacak.
Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi'nden yapılan açıklamada, en iyi yabancı film Oscar'i adaylığı için 91 ülkeye davet yapıldığı bildirildi.
Bu davete 58 ülkeden yanıt geldiğini belirten akademi, bu sayının rekor olduğunu açıkladı.
Yönetmen Turgul'un geçen yıl gösterime giren filmi Gönül Yarası'nda Şener Şen, Meltem Cumbul, Güven Kıraç ve Sümer Tilmaç rol alıyor. Çekimleri hem İstanbul, hem de Mardin'de yapılan film, emekli olduktan sonra İstanbul'a gelen ve şoförlük yapan Nazım ile pavyonda çalışan şarkıcı Dünya'nın hikayesini konu alıyor.

Tülin Erkaya (15.11.2005)

"LOVELORN is on its way to Oscar; I wish all the success to “Mine Vargi” and everybody else involved in this subject."

Turkey will be represented by Yavuz Turgul's 2004 movie “Gönül Yarası” (Lovelorn) in the Oscar race for Best Foreign Film.
The cast of the movie, filmed in Mardin and Istanbul, includes Sener Sen, Meltem Cumbul, Güven Kiraç and Sümer Tilmaç.
A total of 58 countries are represented with submissions to the Foreign Language Film Award category for the 78th Academy Awards, to be presented March 5, 2006. This year's list includes new entrants Costa Rica, Fiji and Iraq,
according to the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. The nominations will be announced on January 31, 2006.
Forty-nine countries were competing for one of the five slots last year, while in 2003 films from fifty-five countries were submitted.

Turkey, "Lovelorn," Yavuz Turgul, director.

About Film; Idealist elementary school teacher Nazim (named after the great Turkish poet Nazim Hikmet) retires and returns home to Istanbul after 15 years of teaching in a poor, remote Kurdish village in Eastern Turkey. Politely ignored by his own children who secretly despise him for having chosen his ideals over his family, he begins a new life as a taxi driver. One night, he meets Dünya, a down-on-her-luck divorcee who works as a "singer" in a sleazy nightclub. Before he knows it, Nazim takes Dünya and her daughter in to protect them from Dünya’s stalker ex-husband Halil. Gönül Yarasi (Lovelorn) features an outstanding ensemble cast, and the inimitable Sener Sen.
Directed by: Yavuz Turgul
Cast: Sener Sen, Metlem Cumbul, Timucin Esen, Guven Kirac, Devin Ozgun. 2 hours 23 mins.

Tülin Erkaya (15.11.2005)

+++

Güncelleme; (Jan,16,2006)

http://boxoffice.psfilmfest.org/festival/film/detail.aspx?id=9891&fid=24

Lovelorn
Gönül Yarasi
Turkey, 2005, 139 Minute Running Time
Genre: Drama
Programs: 2006 Award Winners, Best of Fest Day, Awards Buzz: Best Foreign Language Film
Language: Turkish

Winner - Meltem Cumbul, FIPRESCI Award, Best Actress

+++

http://www.emanuellevy.com/article.php?articleID=991

Palm Springs International Film Festival Winners
Palm Springs, CA (Jan 16, 2006)--The 17th Annual Palm Springs International Film Festival came to a successful close on Sunday, January 15, 2006. The Festival, which ran from January 5-16, 2006, screened 232 films from 71 countries, including 84 premieres and 49 of the 54 foreign entries for this year's Academy Awards. Palm Springs' increasingly popular Festival continues to expand its diverse programming of quality independent and foreign films, setting the stage for this year's film festival circuit.
Meltem Cumbul received FIPRESCI Award Best Actress for her performance in Lovelorn (Turkey) directed by Yavuz Turgul.

+++

http://www.fipresci.org/festivals/archive/2006/palm_springs/palmsprings_razlogov.htm

The FIPRESCI award went to the perfect marriage between a genre and a national tradition (Turkish screen melodrama) and the performance of Meltem Cumbul in Lovelorn (Gonul Yarasi). The Turkish star presented her film to the audience in Palm Springs as a perfect American - in jeans and sneakers, speaking English almost with a local accent. On screen she was clearly a diva playing a poor singer-hostess and beaten wife desperately in love with an elderly retired teacher-turned-taxi driver (Sener Sen). Her acting technique and screen presence were at least equal to those of her famous partner, Sen.

Singer, TV-host, soap opera star and powerful dramatic actress, Meltem Cumbul combined in a single performance her multiple talents and created a memorable character in the framework of a specific genre, national by its roots but universally appealing.

Kirill Razlogov
© FIPRESCI 2006

+++

http://www.fipresci.org/festivals/archive/2006/palm_springs/palmsprings_roy.htm

In the end, we decided to stand by Meltem Cumbul's energetic Dünya in Lovelorn (Gönül Yarasi), one of the most well-balanced films of the festival. Turkey's entry for the Oscars, which also aligned the famous Sener Sen, is one vivid affair set in Istanbul, where Sen's Nazim spends his retirement driving a cab. While riding young Dünya back home, a friendly bond evolves between them and before noticing it, Nazim becomes Dünya's unlikely bodyguard as the singer has to protect her daughter from her jealous ex-husband. Once Cumbul appears on the screen, you can't forget her: joyful and upfront, she makes Dünya someone you come to care about, even if her unpredictable and reckless behaviour leads the fastest way to trouble. As if Cumbul and Sen had immersed themselves completely into their character, they are not only enlightening Lovelorn, it's like they had transcended the director's cues to become inseparable from the film itself. Memorable and enjoyable; those were maybe the adjectives our jury were just looking for.

C.S. Roy
© FIPRESCI 2006

C.S. Roy is a film critic and journalist based in Montreal. He's a contributor to ICI Weekly, Sequences Magazine and Qfq.com. He's a member of the AQCC, Quebec Film Critics Association, since 2000.

+++

Güncelleme;(18.01.2006)

http://www.cosmoturk.com/detay.asp?ID=7341&Cat=D

18.01.2006 15:34
 
 Meltem Cumbul 'Gönül Yarası'ndaki performansıyla, 17. Palm Springs Uluslararası Film Festivali'nde ...
 Meltem Cumbul'a ödül

Meltem Cumbul 'Gönül Yarası'ndaki performansıyla, 17. Palm Springs Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

Meltem Cumbul'un Şener Şen'le birlikte oynadığı Yavuz Turgul imzalı film ayrıca bu yılki Oscar ödüllerine En İyi Yabancı Film dalında aday adayı.
 
 

Güncelleme;

NEWS December 07, 2005
http://www.hfpa.org/news/id/9

60 foreilanguage films have been qualified for the 63rd Annual Golden Globe Awards consideration honoring 2005 achievements, it was announced today by Philip Berk, President of the Hollywood Foreign Press Association.
LOVELORN    TURKEY

+++

Güncelleme;(2005)

http://www.showtvnet.com/sinema/haberler/haber.asp?haberid=30

Gönül Yarası başarıya doğru gidiyor!
 
Türkiye'nin Yabancı Film Oscarı dalındaki temsilcisi ''Gönül Yarası'', New York'ta özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluştu.

Queens Film Festivali kapsamında Fransız Enstitüsü'ndeki gösterime filmin başrol oyuncuları Şener Şen ve Meltem Cumbul ile yapımcıları Ömer ve Mine Vargı da katıldı.

New York'ta faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu ''Moon and Stars Project''in sponsorluğunda gerçekleşen gösterimden önce basın toplantısı düzenleyen oyuncu ve yapımcılar, filmlerinin New York'ta gösterilmesinden duydukları mutluluğu dile getirdiler.
 
Yabancı Film Oscarı dalında yarışmak için Türkiye'yi temsilen seçildiklerini belirten Şener Şen, ''Böyle bir başarı bekliyor muydunuz?' sorusuna, ''Her filmin bir kaderi var. Biz sadece güzel film yapmak için yola çıktık. Bu filmden mutluyuz, ayrıca da tabii ülkemizi temsilen bizim filmin seçilmesi başka bir mutluluk kaynağı.
Yoksa herkesin amacı belli noktalara ulaşmak, filminin diğer filmler arasında sıyrılmasını sağlamak, herkesten iyi film yapmak, ama bu düşüncenin gerçekleşmesi o kadar kolay değil'' cevabını verdi.

Şen, filmin şansını nasıl gördüğüne ilişkin bir soru üzerine de,  ''Sevdiğimiz ve beğendiğimiz bir film yaptık. Bizden çıktı, gerisi başkalarının düşüneceği iş'' dedi.  
Bir süredir ABD'de bulunan Meltem Cumbul ise buradaki
çalışmalarıyla ilgili olarak ''Yaklaşık beş buçuk aydır Los
Angeles'tayım. Oradaki çalışmalarım tamamıyla eğitimimle ilgili. Bir oyuncu koçuyla çalışıyorum ve dans dersleri alıyorum. Filmimizin Oscar'a aday olması nedeniyle New York'a geldik. Buradan da Şener
ağabeyi alıp öbür gösterim için Los Angeles'a gideceğiz. Filmimizin Los Angeles'ta da bir gösterimi olacak'' dedi.

''Gönül Yarası''nın oyunculuk kariyeri içerisindeki yerinin
sorulması üzerine Cumbul, ''Benim için 'Gönül Yarası'nın yeri çok apayrı. Birincisi Yavuz Turgul'la çalışmam beni çok etkiledi. Benim çok beğendiğim bir yönetmen. Şener Şen'le, Yavuz Turgul'la bir arada olmak inanılmaz kıymetli benim için. O yüzden hem filmi beğeniyorum,
hem de bu ekiple çalıştığım için çok mutluyum. Oscar'a aday olmasıyla ilgili olarak da bence en önemli kısmı Oscar'da Türkiye'yi temsil etmek için Türkiye'den bu filmin seçilmiş olması. O bakımdan da çok kıymetli ve özel'' dedi.

Filmin yapımcıları Mine ve Ömer Vargı da, ''Gönül Yarası''nın Oscar'a aday olması sürecini anlatarak, Oscar adaylığı için seçimin her ülkede meslek birlikleri tarafından yapıldığını, Türkiye'de de dokuz meslek birliğinin bir yıl içinde vizyona giren filmler arasından
birini seçerek akademiye yolladıklarını ifade ettiler.

Ömer Vargı, ''Şu anda 58 aday var. Her ülkeden tek film katılıyor. O ülkeler de kendileri seçip gönderiyorlar filmleri. Biz filmimizin genel promosyonunu yapmak amacıyla burada bulunuyoruz. 'Gönül Yarası'nın şimdi bu 58 filmle yarışarak Oscar ödüllerine aday beş filmden birisi olmasını hedefliyoruz, umut ediyoruz. İnşallah onlardan biri olursak bu Türkiye için bir ilk olacak ve bunun sonuçlarının çok olumlu olacağını umuyoruz'' dedi.
Adaylığın ardından akademi üyelerinin filmleri seyrettiklerini ve sonuçların 31 Ocak'ta ilan edileceğini kaydeden Mine Vargı da, ''Bu sene Altın Küre ödüllerine de katıldık. Altın Küre Oscar'ın provası diye nitelendiriliyor ve kazananlar Oscar'dan bir ay önce açıklanıyor.

Altın Küre ödülleri için resmi gösterim de 30 Kasım'da Los Angeles'ta olacak'' diye konuştu.
New York ve çevresinde yaşayan Türkler ile Amerikalıların büyük ilgi gösterdiği gösterimin ardından filmin başrol oyuncuları ve yapımcıları Amerikan film endüstrisine yönelik özel bir partide endüstrinin önde gelen isimleriyle bir araya geldiler.
İngilizceye ''Lovelorn'' olarak çevrilen filmin ABD'deki gösterimi için yeni bir afiş hazırlandı. Film İngilizce altyazılı olarak izleyicilerle buluşuyor.

''Gönül Yarası''nın ABD'deki ilk gösterimi 24 Eylül-2 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 7. New York Türk Filmleri Festivali'nin Ustalara Saygı bölümünde gerçekleşmiş ve başta New York Times gazetesi
olmak üzere Amerikan medyasında filmle ilgili pek çok haber ve tanıtım yer almıştı.
 

+++

Güncelleme;

MILLIYET INTERNET(21.12.2005)

Gönül Yarası Oscar sınavında

 SEMA EMİROĞLU New York

Türkiye'nin bu yıl Oscar ödüllerine aday gösterdiği Gönül Yarası (Lovelorn) adlı filmin ABD sinema çevrelerine ve Film Akademisi üyelerine yönelik tanıtımı, önceki akşam New York'ta yapıldı.
Queens Film Festivali'ne katılan filmin Fransız Enstitüsü'ndeki özel gösterimi, Amerikalı izleyicilerden büyük alkış toplarken, gösterime, filmin başrol oyuncuları Şener Şen ve Meltem Cumbul ile yapımcılar Mine Vargı ve Ömer Vargı da katıldılar.

58 filmle yarışıyor
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şener Şen, filmin 58 yabancı film arasında yarıştığını, bunların bir jüri heyeti tarafından elenerek beşe indirileceğini ve finalistlerin 31 Ocak'ta ilan edileceğini söyledi.
Gösterimden sonra New York'un Queens semtinde özel bir parti düzenlendi. İzleyicilerin otobüslerle transfer edildiği gecede, Türk yemekleri ve canlı müziğin yanı sıra dansözler de yer aldı.
Mine Vargı, filmin bu yıl Altın Küre'ye de katıldığını ve bunun için resmi gösteriminin 30 Kasım'da Los Angeles'ta yapılacağını kaydetti.

+++

Güncelleme; (01.12.2005)

SABAH

  
 
'Gönül Yarası' ABD'yi yakacak

En İyi Yabancı Film dalında Oscar aday adayı olan 'Gönül Yarası' ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen bir galayla tanıtıldı.

Yabancı film dalında Oscar adayı olan Yavuz Turgul'un "Gönül Yarası" adlı filmi, ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen bir galayla tanıtıldı... Filmin "Lovelorn" adıyla ABD'de gösterime girmesi onuruna verilen yemeye, başrol oyuncuları Şener Şen ve Meltem Cumbul dışında, Los Angeles Başkonsolosu Engin Ansay katıldı. Turgul'un, beğeniyle izlenen "Eşkıya" filminden sekiz yıl sonra çektiği "Gönül Yarası," cuma günü New York'ta Queens Film Festivali'nde "En İyi Film" ödülü almıştı.

31 OCAK'TA AÇIKLANACAK
Bu yıl Oscar ödülüne aday olan filmler, 31 Ocak'ta açıklanacak. Dünyanın bu en prestijliödülleri, 5 Mart'ta sahiplerini bulacak. "Sinema Sanatları ve Bilimler Akademisi," bu yılki törenin hayli renkli geçeceğini söylüyor. Akademi, yabancı film dalında yarışmaları için 91 ülkeye davet yapıldığı açıkladı. 58 ülkeden olumlu yanıt geldiğini belirten yetkililer, bu sayının bir rekor olduğunu belirtti.

MARDİN-İSTANBUL HATTI
"Gönül Yarası"nda Şener Şen, Meltem Cumbul, Güven Kıraç ve Sümer Tilmaç rol alıyor. Çekimleri hem İstanbul, hem de Mardin'de yapılan film, emekli olduktan sonra İstanbul'a gelen ve şoförlük yapan Nazım ile pavyonda çalışan şarkıcı Dünya'nın hikâyesini konu alıyor.
+++

Güncelleme;

http://www.queensfilmfestival.com/index.php?option=com_content&task=view&id=262&Itemid=1

 

 

+++

Güncelleme; 22.11.2005

http://www.zaman.com/?bl=hotnews&alt=&trh=20051122&hn=26652

HOT NEWS
 11.22.2005 Tuesday - ISTANBUL 22:42
 

Turkish Film Wins International Queens Film Award
By Cihan News Agency
Published: Monday, November 21, 2005
zaman.com

 

Turkish movie “Gonul Yarasi” (Lovelorn) has been named as the best film at the International Queens Film Festival in New York on Sunday.

The movie had been nominated both for the Best Film and Best Foreign Language Film Awards at the festival.

Lovelorn, produced by Mine Vargi, Omer Vargi, Mustafa Oguz, won the best film award at the International Queen Film Festival held on November 17-20.

The flim, nominated for Best Foreign Film Oscar Award, was shown in the French Institute as part of the Queens Film Festival in New York on Saturday.
 

+++

Güncelleme: 21 Kasım 2005 Pazartesi;

http://www.hurriyet.com.tr/kultursanat/3547353.asp?gid=0

21 Kasim 2005
Gönül Yarasi Sam'a gidiyor

Dünya GÜRSOY/SAM, (DHA)
Suriye'nin baskenti Sam’da bugün baslayan 14’üncü Uluslararasi Sam Film Festivali’nde Türkiye’yi temsilen, Oscar adayi olan ’Gönül Yarasi’ adli film persembe günü Suriyeli seyircilerle bulusacak.

Oscar’da Türkiye’yi ’En Iyi Yabanci Film’ adayi olarak temsil edecek olan ’Gönül Yarasi’ dün ABD’nin New York kentinde yapilan Uluslararasi Queens Film Festivali’nde ’En Iyi Film’ ödülünü almisti.

Senaristligini ve yönetmenligini Yavuz Turgul’un yaptigi filmin basrollerini Sener Sen ve Meltem Cumbul paylasiyor. Gönül Yarasi, yerli ve yabanci 500 filmin gösterime girecegi Sam Film Festivali’nde Türkiye’yi temsil edecek. 46 ülkenin filmlerinin yer aldigi festivalde kisa ve uzun metrajli film yarismasi da olacak.

Filmde basrol oyuncusu Sener Sen (Nazim), Anadolu’da ögretmenlikten emekli olduktan sonra Istanbul’a yerlesiyor ve emekli maasinin baglanmasini beklerken arkadasinin taksisinde çalismaya basliyor. Dünya (Meltem Cumbul) ise pavyonda çalisan ve eski kocasi ile basi belada olan zor durumdaki bir kadindir. Bu kadinin Nazim’in hayatina girmesinden sonra gelisen olaylari anlatan filmin Suriye’de büyük bir ses getirmesi bekleniyor. Festival 30 Kasim’da sona erecek.

+++

Güncelleme: 14:29 TSİ 21 Kasım 2005 Pazartesi

http://www.haberturk.com/news/205552.html

''Gönül Yarası''na ABD'den ödül

Türkiye'nin, Oscar ödüllerinin ''En İyi Yabancı Film'' dalındaki temsilcisi ''Gönül
Yarası'' Uluslararası Queens Film Festivali'nde ''En İyi Film'' ödülünü aldı.
New York'ta 17-20 Kasım günleri arasında yapılan festivalin
''Hareketli İmajlar Müzesi''nde düzenlenen ödül töreninde, iki dalda
aday gösterilen ''Gönül Yarası'', rakiplerini geride bırakarak en
büyük ödüle sahip oldu.

Filmin ABD temsilcisi Mevlüt Akkaya törenden sonra AA muhabirine
yaptığı açıklamada, Gönül Yarası'nın bu yıl 3. düzenlenen Queens
Uluslararası Film Festivali'nde En İyi Yabancı Film adayı ve En İyi
Film adayı olarak belirlendiğini, ödül töreninde ise festivalin en
büyük ödülü olan ''En İyi Film'' ödülünü aldığını kaydetti.

Filmin yapımcılarından Mine Vargı da bir Türk filminin
uluslararası bir festivalde ''En İyi Film'' seçilmesinin önemini
vurgulayarak, ''Uluslararası Queens Film Festivali'ne Türkiye'den
davet aldık ve katıldık. Festivalde En İyi Yabancı Film alanında 3
aday filmden birisiydik. Asıl şansımızın o alanda olacağını
düşünüyordum, ancak o ödülü kazanamadık. Fakat daha sonra en büyük
ödül açıklandı ve onu biz kazandık. Çok güzel bir ödül bu ve bizim
için sürpriz oldu.'' şeklinde konuştu.

Sözlerine ''Gönül Yarası''nın yönetmeni Yavuz Turgul'a teşekkür
ederek devam eden Vargı, ''Bu sene hem Yabancı Film Oscarı aday
adayıyız hem de Altın Küre'ye katılacağız. Bu ödülle birlikte aynı
anda üç heyecanı birlikte yaşıyoruz. Altın Küre ve Oscar ödüllerinden
önce böyle bir festivalde ödül almak çok önemli, çünkü bu festivali
yabancı basın ve film endüstrisinin önde gelen isimleri de takip
ediyor. Bu festivalde Yabancı Film Oscarlarının aday adayı olan başka
filmler de vardı. Onların arasında bir Türk filminin en büyük ödülü
alması büyük bir başarı'' dedi.

Gönül Yarası, Uluslararası Queens Film Festivali kapsamında
Manhattan'da bulunan Fransız Enstitüsü'nde düzenlenen özel bir
gösterimle sinemaseverlerle buluşmuş, filmin başrol oyuncuları Şener
Şen ve Meltem Cumbul ile yapımcıları Ömer ve Mine Vargı'nın da
katıldığı gösterim sinemaseverlerden büyük ilgi görmüştü.

+++

Güncelleme: 21 Kasım 2005 Pazartesi;

http://www.ntvmsnbc.com/news/350560.asp

‘Gönül Yarası’na Queens ödülü;

Oscar’a, Yabancı Dilde En İyi Film dalında aday adayı olan ‘Gönül Yarası’,
Uluslararası Queens Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü aldı.

 

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
Güncelleme: 14:29 TSİ 21 Kasım 2005 Pazartesi

NEW YORK - New York’ta 17-20 Kasım günleri arasında yapılan festivalde, En İyi
Yabancı Film adayı ve En İyi Film adayı olarak belirlenen ‘Gönül Yarası’, büyük ödülü
alarak En İyi Film seçildi.
‘Gönül Yarası’, Uluslararası Queens Film Festivali kapsamında Manhattan’da Fransız
Enstitüsü’nde özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluşmuş, filmin başrol
oyuncuları Şener Şen ve Meltem Cumbul ile yapımcıları Ömer ve Mine Vargı’nın da
katıldığı gösterim sinemaseverlerden büyük ilgi görmüştü.

+++


Güncelleme; (20.11.2005)

http://www.haberturk.com/news/205482.html

''Gönül Yarası'' New York'ta görücüye çıktı
 
 Türkiye'nin Yabancı Film Oscarı dalındaki temsilcisi "Gönül Yarası", New York'ta özel bir gösterimle sinemaseverlerle buluştu.
 

 
Queens Film Festivali kapsamında Fransız Enstitüsü'ndeki gösterime filmin başrol oyuncuları Şener Şen ve Meltem Cumbul ile yapımcıları Ömer ve Mine Vargı da katıldı.

Oyuncu ve yapımcılar, filmlerinin New York'ta gösterilmesinden duydukları mutluluğu dile getirdiler. Yabancı Film Oscarı dalında yarışmak için Türkiye'yi temsilen seçildiklerini belirten Şener Şen, "Böyle bir başarı bekliyor muydunuz?' sorusuna, "Her filmin bir kaderi var. Biz sadece güzel film yapmak için yola çıktık. Bu filmden mutluyuz, ayrıca da tabii ülkemizi temsilen bizim filmin seçilmesi başka bir mutluluk kaynağı. Yoksa herkesin amacı belli noktalara ulaşmak, filminin diğer filmler arasında sıyrılmasını sağlamak, herkesten iyi film yapmak, ama bu düşüncenin gerçekleşmesi o kadar kolay değil" cevabını verdi.

Bir süredir ABD'de bulunan Meltem Cumbul ise oyunculuk eğitimi aldığını söyledi. Cumbul, 'Gönül Yarası'nın sinema kariyerindeki yerinin çok ayrı olduğunu söyledi.

Filmin yapımcıları Mine ve Ömer Vargı da, "Gönül Yarası"nın Oscar'a aday olması sürecini anlatarak, Oscar adaylığı için seçimin her ülkede meslek birlikleri tarafından yapıldığını, Türkiye'de de dokuz meslek birliğinin bir yıl içinde vizyona giren filmler arasından birini seçerek akademiye yolladıklarını ifade ettiler.

Ömer Vargı, "Şu anda 58 aday var. Gönül Yarası'nın bu 58 filmle yarışarak Oscar ödüllerine aday beş filmden birisi olmasını hedefliyoruz, umut ediyoruz. İnşallah onlardan biri olursak bu Türkiye için bir ilk olacak ve bunun sonuçlarının çok olumlu olacağını umuyoruz" dedi.
 

+++

http://www.queensfilmfestival.com/index.php?option=com_content&task=view&id=208&Itemid=0

2006 Entry for Best Foreign Language Film at the 78th Annual Academy Awards at QIFF

    

+++


Güncelleme; (19 Kasım 2005)

NEW YORK Gösterimi;

http://www.queensfilmfestival.com/index.php?option=com_content&task=view&id=244&Itemid=51

   

www.lovelornthemovie.com

French Institute Alliance Française

Tinker Auditorium
55 East 59th Street, New York
(bet. Park & Madison)

Saturday,19,November,2005

6:30pm:
Oscar Entry 2006

LOVELORN
Turkey - 140mn
2006 Official Entry, Best Foreign Language Film, 78th Annual Academy Awards
Lovelorn

A teacher who has devoted his life to his students in distant Anatolian villages and given up his wife and children for the sake of his ideals: Nazim (Sener Sen).

A singer who has walked the beaten paths of life and run away from his psychotic ex-husband with her daughter to work at a night club in Istanbul: Dunya (Meltem Cumbul).

A fearless man who is insane enough to burn down the whole world for his morbid love for his ex-wife Dunya: Halil (Timucin Esen).

Nazim returns to Istanbul after he retires teaching. He goes back to his neighbourhood in Samatya. He can't find a better job than driving his friend Atakan's taxi until he's put on pension. One day Dunya gets in his taxi. Dunya, who's a good judge of men and a good manipulater, trusts this decent man who blushes every time when looked in the face. Everyday, Nazim drives the woman to the night club. Until one day, troublesome Halil breaks into the club, turns it into a mess and wounds his ex-wife! Halil runs away. When Dunya, wounded and worn-out, gets fired from the club and is left in the lurch with her daughter, Nazim offers help.

A lonely woman, a man who tries to protect her and another man who is determined not to let her go no matter what happens... The story of these three people expands from Samatya's backstreets to distant Anatolia.

A Filma-Cass production in association with Most Prods.

Produced by Mine Vargi, Omer Vargi, Mustafa Oguz
Directed, written by Yavuz Turgul
Camera (color, widescreen), Soykut Turan
Editor, Bulent Tasar, music, Tamer Ciray
Production designer, Sirma Bradley
Costume designer, Gulumser Gurtunca
Sound (Dolby Digital), Janos Csaki
Sound designer, Burak Toplakci
Casting, Asiye Kocaman, Ayesegul Bafrali.

With: Sener Sen, Meltem Cumbul, Timucin Esen, Sumur Tilmac, Guven Tirac, Devin Ozgun Cinar, Erdal Tosun.

Reviewed at New York Turkish Film Festival, Sept. 25, 2005. Running time: 142 MIN

+++

ANKARA - Turkish Daily News
ARTICLE
Turkey will be represented by Yavuz Turgul's 2004 movie “Gönül Yarasi” (Lovelorn) in the Oscar race for Best Foreign Film.
The cast of the movie, filmed in Mardin and Istanbul, includes Sener Sen, Meltem Cumbul, Güven Kiraç and Sümer Tilmaç.
A total of 58 countries are represented with submissions to the Foreign Language Film Award category for the 78th Academy Awards, to be presented March 5, 2006. This year's list includes new entrants Costa Rica, Fiji and Iraq,
according to the Academy of Motion Picture Arts and Sciences. The nominations will be announced on January 31, 2006.
Forty-nine countries were competing for one of the five slots last year, while in 2003 films from fifty-five countries were submitted.
Turkey, "Lovelorn," Yavuz Turgul, director.

+++

VARIETY

 
 
 
Posted: Mon., Nov. 7, 2005, 8:17pm PT

http://www.variety.com/ac2006_review/VE1117928803?nav=reviews

Gonul Yarasi
(Turkey ) A Filma-Cass production in association with Most Prods. Produced by Mine Vargi, Omer Vargi, Mustafa Oguz.
Directed, written by Yavuz Turgul.
 
With: Sener Sen, Meltem Cumbul, Timucin Esen, Sumur Tilmac, Guven Tirac, Devin Ozgun Cinar, Erdal Tosun.
(Turkish, Kurdish dialogue)

 
By RONNIE SCHEIB


 

Veteran director Yavuz Turgul ("The Bandit") returns after a nine-year absence with "Lovelorn," a magnificently thesped, engrossing meller about the collateral cost of altruism. A newly retired teacher (Turgul regular Sener Sen) comes home to Istanbul after a 15-year teaching stint in a poor Kurdish village and encounters bitter offspring, a changed city, and an alternate, darkly problematic family. Solid but traditional fare racked up respectable B.O. on home turf and received scattered release abroad, but this official Turkish entry in the Oscar sweepstakes would need at least a nomination for a chance at wider distribution.

Upon his arrival back in Istanbul, the gentle, bookish Nazim (Sen) meets up with his old cafe-haunting buddies, most memorably with Takoz (Sumer Tilmac), a fearless bull of a man who offers to lend him his taxi at night until Nazim's pension kicks in.

Soon Nazim, cruising the unfamiliar streets of the city, finds himself the chosen driver and protector of Dunya (Meltem Cumbul), a nightclub hostess who has run away from her abusive husband with her young daughter.

In some ways, "Lovelorn" is reminiscent of the Om Puri-dominated "My Son the Fanatic," spotlighting a charismatic, elderly cab-driving hero who is completely alienated from his own progeny and improbably befriends a woman of dubious virtue. But whereas in "Fanatic," the monstrously ironic parent-child relationship predominates, here Nazim's growing involvement with Dunya, her little girl and her troubled, jealous young husband Halil (Timucin Esen) takes center stage. Nazim's disaffection from his own grown son and daughter is linked but peripheral to this substitute, even more dysfunctional family.

The magnetism of Turgul's well-delineated characters lies in their ability to suggest deep, conflicting emotions and the unexpected moral fallout that results. Turgul's characters tend to be generous and impulsive. They rarely weigh the consequences of their nobility or unbridled passion.

Turgul's magisterial visual style opens up the moment to other possibilities, roads not taken. Thus the camera's linear propulsion as it tracks the jealousy-deranged Halil's stalking of Dunya is stopped short by Nazim's protective cronies as they surround the distraught Halil. As he speaks of his torment and they begin to listen and interact, a surprisingly reciprocal, communal camera-movement replaces the menacing tracking-shot.

Tech credits are ace throughout.
 
Camera (color, widescreen), Soykut Turan; editor, Bulent Tasar; music, Tamer Ciray; production designer, Sirma Bradley; costume designer, Gulumser Gurtunca; sound (Dolby Digital), Janos Csaki; sound designer, Burak Toplakci; casting, Asiye Kocaman, Ayesegul Bafrali. Reviewed at New York Turkish Film Festival, Sept. 25, 2005. Running time: 142 MIN.

http://www.variety.com/review/VE1117928803?categoryid=31&cs=1

+++

http://film.guardian.co.uk/News_Story/Critic_Review/Guardian_review/0,4267,1399798,00.html

More about Lovelorn (Gonul Yarasi)
Lovelorn
Andrew Pulver
Friday January 28, 2005
The Guardian
As discussions continue over its social and political direction, Turkey is indulging in some serious cultural self-promotion in this country - presumably to lay the groundwork for future EU integration. The mammoth Turks exhibition at the Royal Academy in London is the main weapon, but Turkish cinema is doing its bit too.
Nuri Bilge Ceylan's Distant proved an art-cinema success last year, but the commercial end of the country's cinema is making a determined effort to cross over here as well - a considerably more difficult undertaking. A few weeks ago saw the UK release of Turkey's biggest-ever homegrown hit GORA - an expensively mounted but unrelentingly witless mishmash of sci-fi cliches - and here's another: an earnest, heartfelt family drama that, despite its two-hours-plus length, manages to remain reasonably watchable
Lovelorn's central figure is Nazim (Sener Sen), a retired teacher returning to Istanbul after a lifetime of teaching in Kurdish primary schools. He's a member of the fiercely patriotic yet secular liberal generation whose values are increasingly under siege from Turkey's version of yuppiedom - represented here by his resentful children, Mehmet and Piraye. (They want him to sell his property and give them the money, but he can't face kicking out the poor family who rent it from him.)
Bored and lonely, Nazim takes to cab-driving, and finds a new focus for his affections on troubled single mother Dunya: a bar balladeer being stalked by her violent husband.
No prizes for guessing where the story goes, or for sitting through the "you were never there for me" scenes between Nazim and his kids - thereby proving that you don't have to come from Hollywood to whip up a frenzy of saccharine-tainted emotions. But Turgul's straightforward storytelling keeps things moving, and Sen is a quietly engaging performer at the heart of the matter.
http://www.gonulyarasi.com/

+++

http://moonandstarsproject.org/fests/2005_filmfest_gonul_yarasi.shtml

CONTEMPORARY TURKISH CINEMA
Gönül Yarası / Lovelorn
2004, 138 minutes
35 mm, color
Turkish and Kurdish with English subtitles
Idealist elementary school teacher Nazim (named after the great Turkish poet Nazim Hikmet) retires and returns home to Istanbul after 15 years of teaching in a poor, remote Kurdish village in Eastern Turkey. Politely ignored by his own children who secretly despise him for having chosen his ideals over his family, he begins a new life as a taxi driver. One night, he meets Dünya, a down-on-her-luck divorcee who works as a "singer" in a sleazy nightclub. Before he knows it, Nazim takes Dünya and her daughter in to protect them from Dünya’s stalker ex-husband Halil. Gönül Yarasi (Lovelorn) features an outstanding ensemble cast, and the inimitable Sener Sen.
Sunday, September 25, 8:00 PM
Free pass to the Turkish Film Festival for Contributing Members
Written and directed by Yavuz Turgul
Cinematography by Soykut Turan
Editing by Bülent Tasar
Music by Tamer Çiray
Produced by Mine and Ömer Vargi, Mustafa Oguz
Featuring Sener Sen, Meltem Cumbul, Timuçin Esen, Güven Kiraç, Devin Özgün Çinar, Sümer Tilmaç, Erdal Tosun
Contact Information;
World Sales:
Filma-Cass Film Yapim ve Pazarlama A.S.
Dereboyu Caddesi, G41 Sokak, No: 303/4
Maslak, Istanbul, Turkey
Tel: 90-212-286 0940
Fax: 90-212-286 2082
Contact: Mine Vargi
E-mail: filmacass@filmacass.com.tr
North America Sales:
Maya Entertainment, Inc.
630 Ninth Avenue, Suite 901
New York, NY 10036 USA
Tel: 212-333 2232
Fax: 212-333 2238
Contact: Mevlüt Akkaya

+++

 

http://www.ivillage.co.uk/feeds/bbc/review/0,,lovelorn_2005_review,00.html?cinema-04/02/2005

BBC FILMS rewiews

Lovelorn (Gonul Yarasi)

A minicab driver gets more than he bargained for when he helps a nightclub singer in this Turkish drama.
A minor Turkish melodrama that's easy on the eye but not the watch, Gonul Yarasi follows ageing minicab driver Nazim (Sener Sen), who picks up more than just another passenger when he befriends nightclub singer Dunya (Meltem Cumbul). His grown-up kids think he's lost his marbles, but Nazim wants to help the beautiful young woman and her daughter escape her abusive ex-husband. Things aren't that simple, though, as Gonul Yarasi tries to live up to its melancholy English title: Lovelorn.
"The woman is a rascal and the man is a lunatic - don't get caught in between," warns Nazim's greying pal Atakan (Sumer Tilmac) an old-time cabbie with plenty of experience on the clock. He's not the only one who's worried: Nazim's kids think the singer's a gold-digging floozy who's after their inheritance, while Dunya's violent ex-hubby (Timu? Esen) just wants to get custody of their traumatised - and now mute - daughter. "A LIGHTWEIGHT TALE" Wife beating, rape and child abduction may sound awfully serious, but nothing's ever that terrible - or threatening - in this lightweight tale. Lathering the more threatening moments in soapsuds, G Yarasi works best when playing up the comedy. Cantankerous old Atakan steals the show as a bellowing ex-heavy grown fat and old, leaving gifted Turkish actor Sener Sen to look as unconvinced by the tart-with-a-heart storyline as the rest of us. A confrontation over the family's inheritance and an undeveloped political subtext threaten to turn the movie sour yet, apart from a few mournful nightclub ballads, the lovelorn tears seem insincere.
In Turkish with English subtitles.
Director: Yavuz Turgul
Starring: Sener Sen, Metlem Cumbul, Timucin Esen, Guven Kirac, Devin {Özgun}
Genre: Drama World Cinema
Length: 143 minutes

+++

Updated;(23.Jan.2005)

 

http://www.bbc.co.uk/shropshire/films/2005/01/lovelorn.shtml

A minor Turkish melodrama that's easy on the eye but not the watch, Gönül Yarasi follows ageing minicab driver Nazim (Sener Sen), who picks up more than just another passenger when he befriends nightclub singer Dünya (Meltem Cumbul). His grown-up kids think he's lost his marbles, but Nazim wants to help the beautiful young woman and her daughter escape her abusive ex-husband. Things aren't that simple, though, as Gönül Yarasi tries to live up to its melancholy English title: Lovelorn.

"The woman is a rascal and the man is a lunatic - don't get caught in between," warns Nazim's greying pal Atakan (Sümer Tilmaç) an old-time cabbie with plenty of experience on the clock. He's not the only one who's worried: Nazim's kids think the singer's a gold-digging floozy who's after their inheritance, while Dünya's violent ex-hubby (Timuçin Esen) just wants to get custody of their traumatised - and now mute - daughter.

"A LIGHTWEIGHT TALE"

Wife beating, rape and child abduction may sound awfully serious, but nothing's ever that terrible - or threatening - in this lightweight tale. Lathering the more threatening moments in soapsuds, Gönül Yarasi works best when playing up the comedy. Cantankerous old Atakan steals the show as a bellowing ex-heavy grown fat and old, leaving gifted Turkish actor Sener Sen to look as unconvinced by the tart-with-a-heart storyline as the rest of us. A confrontation over the family's inheritance and an undeveloped political subtext threaten to turn the movie sour yet, apart from a few mournful nightclub ballads, the lovelorn tears seem insincere.

In Turkish with English subtitles.

Find out more about "Lovelorn (Gönül Yarasi)" at
Movie Review Query Engine
The Internet Movie Database

Director
 

 Yavuz Turgul

 

 
Writer
 

 Yavuz Turgul

 

 
Stars
 

 Sener Sen
Metlem Cumbul
Timuççin Esen
Güven Kiraç
Devin Özgün Çinar

 

 
Length
 

 143 minutes
 

 
Distributor
 

 Diva Film
 

 
Cinema
 

 28 January 2005
 

 
Country
 

 Turkey
 

 
Genre
 

 Drama
World Cinema
 

+++

http://www.turkishembassy.com/O/SouthEastEuropeFestival.htm

1st Southeast Europe Film Festival

July 9 – 14, 2005 

 with the participation of the Embassies of

Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Greece, Romania and

Serbia and Montenegro and the Canadian Film Institute

 would like to invite you to a Turkish film screening titled

“GÖNÜL YARASI / LOVELORN”

 Turkey, 2004, 143 min. Director: Yavuz Turgul

Sunday, July 10, 2005 at 19:00 hours

Lovelorn's central figure is Nazim (Sener Sen), a retired teacher returning to Istanbul after a lifetime of teaching in rural primary schools. He's a member of the fiercely patriotic yet secular liberal generation whose values are increasingly under siege from Turkey's version of yuppiedom — represented here by his resentful children, Mehmet and Piraye. (They want him to sell his property and give them the money, but he can't face kicking out the poor family who rent it from him.) Bored and lonely, Nazim takes to cab driving, and finds a new focus for his affections on troubled single mother Dunya (Meltem Cumbul): a bar balladeer being stalked by her violent husband. This film is processing the intersection point of distinct lives, each angry and hopeless. Turgul's straightforward storytelling keeps things moving, and Sen is a quietly engaging performer at the heart of the matter.

 in the Auditorium of the National Library of Canada

395 Wellington Street, Ottawa

A reception will be offered by the Embassy after the screening

Info: 232-6727 or www.cfi-icg.ca

+++
 


YORUMLAR

Adınız

 

Yorumunuz