celine outlet hermes outlet

İSTANBUL GÜNLERİ 1.Mayıs.2007


İSTANBUL GÜNLERİ

1.Mayıs.2007

Hayat akıp gidiyor. Günler nasıl geçiyor, zamana yetişemiyorum.

Erguvanlar açtı. İstanbul'da boğazının iki yakası erguvan ağaçlarının eflatununa boyandı.

Bu sene ılık bir kış geçti. Baharların açması erken oldu ama havaların çok ısınmamasından da bahar dalları uzun uzun ağaçları şenlendirdi...

Bir başka yeşil sanki bu sene İstanbul.

Bu 1.Mayıs günü, minik terasımda ki saksıların eski yapraklarını temizledim, solmuş çiçekleri, yaprakların arasından topladım.

İstanbul bugün mitinge teslim.Toplu taşıma araçları çalışmıyor. İşci bayramı kutlanıyor. Taksim'de...

Pazar günü İstanbul Çağlayan Hürriyet Meydanın da, geçen hafta ise Ankara'da ki yürüyüş ilk hareketlenmelerdi.

Toplumda bir isyan havası, şikayetlerini duyurmak için guruplaşma, hükümete karşı, seçilecek cumhurbaşkanına karşı fikirlerini meydanlarda söyleme, Laiklik ve Cumhuriyet, Atatürk'ün İlkelerini hatırlatma adına, tüm kadınların ve bu konuya duyarlı, yediden yetmişe herkesin yollara döküldüğü, muhteşem baharın yeşilinin, bayrağın kırmızısı ile karıştığı, bir miting yaşadık.

Dünya basını ve televizyonlar, ilk haberlerinde geçtiler tüm bu olayları.

  

Bugün yaşanan Taksim Mitingin de ise "30 yıl sonra Taksim'de ilk 1 Mayıs" sloganı kullanıldı.

1 Mayıs 1977'de Taksim Meydanı'nda düzenlenen miting sırasında 34 kişi öldürülmüştü ve bu olay tarihe "Kanlı 1 Mayıs" diye geçmişti.

30 yıl sonra bugün tekrar 1 Mayıs eylemleri tüm yasaklamalara rağmen Taksim de yapıldı. Televizyondan takip ediyorum, yine tutuklamalar ve kargaşa...

Dünya medyasında yine birinci haberiz...

Independent gazetesinin dünyaya duyurduğu "Türkiye'nin kriz çizelgesi":

"Salı: Bir dizi laik gösteri ardından Türkiye'nin İslamcı Başbakanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı adayı olmayacağını açıklayarak, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ü aday gösterdi.

Cuma: Türk ordusu, Cumhurbaşkanı seçiminde araya girme tehdidinde bulundu ve Hükümeti militan İslamcı etkileri engellemeye çağırdı. Muhalif kanun koyucular Meclis'te yapılan seçimin ilk turunu boykot ederek Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Pazar: En az 700 bin gösterici İstanbul sokaklarına çıkarak hükümetteki AKP'yi protesto etti.

Pazartesi: Anayasa Mahkemesi muhalefetin başvurusunu değerlendirmeye başladı. Eğer mahkeme muhalefetin başvurusunu reddederse Cumhurbaşkanı seçiminin son turu 9 Mayıs'ta yapılacak".
Bahar dallarından, erguvanlardan nerelere geldim... Valiliğin yasakladığı bu mitingi; Az sayıda yürüyüşcü, onyedibin polis, altıyüze yakın tutuklama ile, bu günü de kapattık sanırım.

Lodos rüzgarı perdeleri uçuruyor terastaki yapraklar hışırdıyor bahar güneşi ensemi ısıtıyor... Çuha çiçekleri, sardunyalar yeni sürgün yapraklarının arasından, neşeli neşeli parlıyor... Bacaya yuva yapmış martılar telaşla tepemde uçuyor, daireler çiziyorlar havada, yumurtaları bekleyen ana kuşa bir zarar gelmesin diye hareketlerimi kontrol ediyorlar...

İstemiyorum karışıklık, kavga, belirsizliklerin yine Türkiye'mizin gündemine oturmasına...

İstikrar istiyorum torunlarımızın yaşayacağı bu güzel ülkede, başka birşey değil...

Ne farkımız var martılardan? İstediğimiz yuvamızın korunması ve özgürce yaşamak, işte bu...Tülin Erkaya

1 Mayıs 2007
 


YORUMLAR

Adınız

 

Yorumunuz