celine outlet hermes outlet

Zihin Portreleri
                   BİR PAZAR YAZISI
‘Beynin Kıvrımlarında Görsel Bir Yolculuk’
‘Zihin Portreleri’
 Cumartesi ve Pazar günlerini çok severim.
 Bu günler, eve tüm gazeteler alınır ve ben sabahımı gazetelerin eklerini okumakla zenginleştiririm. Bu pazarda, limonlu çayım elimde ilaveleri okurken Dr. Zuger’in NYTimes’da ki bir yazısını okurken, birden "Beynimizle hiç ilgilenmediğimiz" gerçeğini yaşadım.
'
Kalp' hep göz önündedir. Atar! Sesini duyarız, güm güm. Rengi kırmızıdır. Akar, besler, hep vardır. Aşklara konu olmuştur. Resmi vardır zihnimizde... Ele avuca gelir... ‘Zihin’ ise görünmezdir. Rüzgar gibi güçlü ve değişken olan bu görünmez gücün sırlarını, tam olarak ortaya, bakalım kim çıkaracak...
Bilim; Düşünen, hisseden, acı çeken, plan yapan zihnin peşinde.
Beyin ‘’Schoonover’’ tarafından resimlendirilerek bir sanat kitabın da toplandı...  
Sonuçta beğendiklerimiz, beğenmediklerimiz, sezgilerimiz, önyargılarımız ve hayati kararlarımız, sahip olduğumuz sinir devrelerine bağlı ve sinirlerimizdeki nöro kimyasal karışımların içinde yüzen hücreler ve moleküller yakınlarımıza duyduğumuz sevgi ve bağlılığın temelini oluşturuyor.
Bu kaçınılmaz biyolojik bilgi, fiziksel bağlılıklarımızı açıklıyor.
Bu bilginin altında, hepimize; "Sağlıklı nöro kimyasal karışımlar" Diyorum... 

 Aşağıdaki linki tıklayarak bu görsel yolculuğu başlatalım...

http://www.nytimes.com/slideshow/2010/11/29/science/20101130-brain.html?ref=science

Sevgiyle kalın.

Tülin Erkaya
2010 Aralık


  1-''Portrait of the Mind'' SHOWER OF COLORS Carl Schoonover, 27, who is midway through a Ph.D. program in neuroscience at Columbia, decided to draw the general reader into his subject with the sheer beauty of its images in “Portraits of the Mind: Visualizing the Brain from Antiquity to the 21st Century,” newly published by Abrams.

YORUMLAR

Adınız

 

Yorumunuz